IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

21.06.
2015
13:45

Kola velocipedů rozdrnčela centrum Brna

Vysoké kolo, plášťové kolo, drezína. Festival Brno - město uprostřed Evropy letos počtvrté přivítal velocipedisty. Na padesát nadšenců historických kol se dnes sešlo na brněnském náměstí Svobody.

Aktualizováno 21. 6. 2015 / 17.05: přidána fotogalerie.

Brno-střed – Velociped znamená v překladu rychlá noha. O rychlosti těch svých se dnes na brněnské náměstí Svobody přišlo přesvědčit na pět desítek milovníků historických jízdních kol. Na kolech plášťových i vysokých změřili své síly na Brněnské míli velociped 2015. Letošní čtvrtý ročník brněnského závodu moderoval herec Zdeněk Junák.

„Jezdím už sedm let a jízda na velocipedu je pro mě způsobem návratu do minulosti. S manželem podobné akce vyhledáváme. Po závodě tu bude jezdit s flašinetem," řekla Marie Klíglová, která závodila na plášťovém kole z roku 1936 pod číslem dvaatřicet.

Na trati dlouhé sedm set třicet metrů mohli závodit pouze velocipedisté na kolech ze součástek vyrobených do roku 1945, případně jejich replik. O vítězství se velocipedisté utkali v kategorii plášťových či vysokých kol, zvlášť muži a ženy. Nechyběla ani kategorie drezín. Ty na rozdíl od kol nemají pedály, závodníci se tak musí odrážet nohama.

„Při závodech velocipedů se setkává historie s přítomností. Navíc se v nich snoubí sportovní a kulturní aspekt. Po technické stránce se snažíme vyhovět těm, kteří chtějí opravdu závodit, i těm, kteří si chtějí spíše zavzpomínat na kulturu dvacátého století a provětrat dobové oblečení," uvedla ředitelka závodu Hana Císařová.

Obhájit loňské vítězství na Brněnskou míli přijel i Petr Mayer s čtyřletým synem Vojtěchem. „Loni Vojtíšek zvítězil ve speciální kategorii do tří let, letos kvůli nám věkovou kategorii posunuli. Jedeme v tandemu a v tom rovněž nemáme konkurenci," řekl Mayer s úsměvem. Desetinásobný mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák se závodu zúčastnit nemohl. Na včerejším mistrovství České republiky ve Velké Bíteši si zlomil palec.

Závody na náměstí Svobody přilákaly množství diváků. Každoročně se na ně chodí podívat i Anna a Jiří Vaňkovi. „Pokaždé je tu mnoho cizinců, kteří jsou nadšení. Pro nás jsou závody milým oživením starých vzpomínek. Obdivujeme nadšence, kteří kola udržují v chodu. Musí to dát hodně práce," uvedla Vaňková.

K jízdě na velocipedu patří také kultura oblékání. Apartní čepice a kloboučky, krajkové slunečníky, vyřezávané dýmky. „To meziválečné oblečení je moc pěkné. Šla jsem náhodou kolem, ale musela jsem se zastavit a pokochat se," řekla přihlížející Pavla Vieweghová.

Kromě rychlosti velocipedisté předvádějí také ladnost, s níž na kola usedají. Při jízdě elegance si tak diváci mohou prohlédnout historické kostýmy i kola, na kterých kolem nich velocipedisté při závodech jen prosvištěli.

Barbora Halbová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil