IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

24.05.
2015
19:30

Špilberk zaplnili vojáci z doby třicetileté války

Smíchem a veselou historickou hudbou dnes znělo nádvoří brněnského hradu Špilberk. Davy neodradily ani husté mraky, které zakrývaly oblohu. Do areálu proudily už odpoledne rodiny s dětmi, senioři i mladé zamilované páry.

Aktualizováno 24. 5. 2015 / 19.40: přidána fotogalerie.

Brno-střed – Brněnský Špilberk dnes ožil Lidovou hradní slavností. Pod okny hradu pochodovali vojáci v kostýmech ze sedmnáctého století, na prostorném pódiu hrála dobové písně skupina Tabard, lidé si na stanovištích obsluhovaných vojáky zkoušeli mušketýrské dovednosti.

„Je to hezké, hlavně pro rodiny s dětmi. Určitě se sem ještě vrátíme na ukázku historického šermu,“ pochvalovaly si dvě starší ženy u východu z nádvoří.

Kromě šermu návštěvníky čekalo ještě povídání o obléhání Brna. Od úspěšné obrany Švédy obléhaného města letos uplyne 370 let. „Děti mají šanci se díky zážitkům o obléhání něco dozvědět,“ řekla mluvčí Muzea města Brna Martina Šmídtová.

Odpoledne návštěvníků přibylo, u soutěžních stanovišť se tvořily dlouhé fronty. Velký zájem byl například o malování na obličej, které lákalo nejen děti, ale i mnohé dospělé. Ne všechny děti soutěžily, některé raději obdivovaly propracované kostýmy vojáků, jiné si na stánku se suvenýry prohlížely napodobeniny dobových zbraní. Malý chlapec uprostřed nádvoří zkoušel, jestli jeho nová sekyrka rozsekne pytel v odpadkovém koši. „Já budu mít sekyru a ty meč,“ svěřoval spokojeně otci.

Hudebníci ze skupiny Tabard posluchačům přiblížili i název kapely. „Tabard je široký a rozevlátý historický kabátec,“ znělo z podia. A následovala názorná ukázka. Po krátké návštěvě světa módy se hudebníci opět vrátili k nástrojům. Texty písní často pamatují několik století, hudba se ale většinou nedochovala. Zaznívaly ale i zcela nové skladby, které jsou však k nerozeznání od těch původních.
Kristýna Gillíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz.

Fotogalerie:
Robert Vystrčil