IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

13.06.
2015
12:15

Ohňostrůjce: Každý může mít svůj sen

Každý může mít svůj sen, každý se může dotknout oblohy. Tak charakterizuje dnešní ohňostrůjné představení nad hladinou brněnské přehrady člen italského týmu La Tirrena Fireworks Pavlos Nanos. „Víc ale raději prozrazovat nebudu, diváci uvidí večer sami," řekl Nanos.

Brno – Ručně vyráběná pyrotechnika italských ohňostrůjců dnes bude vybuchovat nad brněnskou přehradou. „Je to jedinečná pyrotechnika vyráběná část po části. Podobné kousky nenajdete nikde na světě. Tirrena Fireworks je rodinná firma, funguje už třetí generaci. Na všem si dáváme opravdu záležet, je to vlastně druh umění," uvedl jeden ze členů týmu Pavlos Nanos.

Pavlos Nanos (uprostřed) s kolegy. Foto: Veronika VorlováPodle čeho jste vybírali ke svému představení doprovodnou hudbu?
Jelikož jsme show nazvali ...k obloze, vybírali jsme hudbu tematicky. Když se diváci zaposlouchají do textů, uslyší, že většina písní má co do činění s nebem, mraky, Měsícem a podobně. Chtěli jsme také něco modernějšího, aby se s ohňostrojem mohl ztotožnit každý. Chceme pobavit co nejvíce lidí.

Kolik lidí takovou show připravuje?
Náš tým má dvanáct členů. Každý má své místo při sestavování dílčích částí dohromady. A pak musíme samozřejmě započítat i ty, kteří pyrotechniku vyrábí.

Jak dlouho dnešní představení chystali?
Více než měsíc. Je to tak prakticky u každé show. Dáváme si na všech záležet stejně.

Často jezdíte po světě. Kolik akcí do roka stihnete?
Vychází to zhruba na stovku ročně. Záleží na tom, kolik stihne firma vyrobit pyrotechniky. Jak jsem říkal, vše vyrábíme ručně, což je na jednu stranu skvělé a velké plus. Věci jsou kvalitní, víme, kdo za tím stojí a podobně. Ale na druhou stranu jsme tím i limitovaní. Nemůže udělat víc ohňostrojů, než kolik stihne pokrýt ruční výroba pyrotechniky.

Lze některé období označit za ohňostrojnou sezónu?
Ani ne, konkrétně my v Itálii děláme ohňostroje celoročně. Pořád jsou nějaké státní či náboženské svátky, oslavy, Nový rok a podobně. Je to celoroční kolotoč.

Jak jste se vůbec k takové práci dostal?
Je to rodinná tradice, ani jsem nikdy nepřemýšlel nad tím, že bych dělal něco jiného.

V České republice jste poprvé?
Já ne, ale ostatní tu jsou poprvé. Alespoň jim můžu dělat průvodce, když už to tady znám.

A jak se vám líbí konkrétně v Brně?
I v Brně jsem už byl, není to má první návštěva. Kromě místa naší show jsem tak už viděl i centrum a jiné části města. Pro zbytek týmu je to ale novinka. Mně osobně se tu líbí hlavně příroda, a to nejen kolem přehrady.

Veronika Vorlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU,
více informací na www.munimedia.cz