IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 27. května 2023/22:30

26.05.
2018
15:20

Na festival Re:publika přijel do Brna i Masaryk

Dobové kostýmy, auta ani historické bicykly nechyběly při sobotním zahájení festivalu Re:publika na brněnském výstavišti. Cílem pořadatelů bylo navodit dobovou atmosféru, připomínající první otevření výstaviště před devadesáti lety, kdy se právě tam slavilo deset let od vzniku první republiky.

Aktualizováno 27. 5. 2018 / 2.30 přidána fotogalerie

Brno, výstaviště - Ani první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk si nenechal ujít sobotní zahájení festivalu Re:publika, který na tři týdny u příležitosti 100. výročí založení Československa otevírá brány brněnského výstaviště pro akce všeho druhu.

Masaryk přijel v koloně historických vozidel spolu se současným českým a slovenským premiérem. První československý prezident, ve skutečnosti, herec v jeho podobě, se však ke slovu nedostal. „Trošku mě to mrzelo, čekal jsem, že když už je na pódiu, že alespoň symbolicky zahájí dnešní den," řekl jeden z návštěvníků Marek Nový.

Návštěvníci festivalu si mohli například prohlédnout rekordní počet hasičských praporů na jednom místě. Hasiči z různých koutů České republiky tak přijeli vzdát hold oslavě sto let od vzniku republiky. Nakonec přivezli tři sta praporů, z nichž každý získal stužku připomínající oslavy stého založení republiky.

Dobová atmosféra se návštěvníkům líbila. „I program tady rozdávají dívky v dobových kostýmech, opravdu vypadají, jako z první republiky. A obdivuju ty pány, kteří jezdí na vysokých kolech, já bych se na tom bála i sedět," zhodnotila Anna Luňáčková, která na festival dorazila až z Kolína. Další návštěvnici Lucii Zákoutské se zase nejvíce líbila hudba. „Je správně retro, dokonce jsem na ni před pódiem viděla tančit pár a působilo to skvěle. Nejvíce se ale těším na vystoupení Tomáše Kluse, kvůli němu jsem vlastně přijela," řekla Zákoutská.

O zpříjemnění teplého dne se postaral i karikaturista, který zájemcům za chvilku vytvořil jejich portrét. Nechyběl ani prodej drobných ručně dělaných předmětů. „U mě můžete vidět plstění vlny, ukazuju návštěvníkům, jak se z ovčího rouna dělá ručně plsť dvojí technikou, tedy suchého a mokrého plstění. Zájemci tady mohou vidět výrobu a konečný výrobek si mohou na památku koupit," uvedla výrobkyně ručně dělaných plstěných doplňků Linda Varrijová.

Festival Re:publika mohou zájemci navštívit na brněnském výstavišti až do 17. června. Návštěvníky čeká divadlo, kino, kavárna, desítky koncertů a výstav, poučení, zábava i sport. Podrobné informace lze najít zde.

Radka Tichá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
Fotogalerie: Robert Vystrči