IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

28.05.
2015
23:40

Slavkovské slunce rozzářilo oblohu nad Špilberkem

Nad brněnským Špilberkem se dnes zrcadlila minulost. Na hvězdném bojišti se po 210 letech opět utkali tři císaři. Zahajovací ohňostroj festivalové přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS už po osmnácté dobyl srdce diváků.

Aktualizováno 29. 5. 2015 / 1.00: přidána fotogalerie.

Brno – Slunce už zašlo. Brno však odmítlo jít spát. Tisíce jeho obyvatel dnes vzhlížely k obloze. Dychtivě čekaly, až nad Špilberkem vysvitne slunce. Slavkovské. Ohňostroj z dílny Theatrum Pyroboli, jímž odstartovala přehlídka Starobrno Ignis Brunensis. Letos po osmnácté.

Slavkovské slunce dnes ozářilo Špilberk. Foto: Robert VystrčilZelená. Zlatá. Modrá. S úderem půl jedenácté oblohu zasypaly shluky světel – šikující se vojáci tří armád. Diváci světelnou podívanou sledovali s kamerami, fotoaparáty či mobilními telefony v rukou. Anebo si zážitek vrývali do vlastní paměti. „Loni jsem byla na všech ohňostrojích festivalu. I letos se chystám na přehradu," uvedla Markéta Lojková, která si zahajovací ohňostroj pochvalovala.

Tóny Čajkovského 5. symfonie se linuly z vozu Rádia Kiss Hády a dokreslovaly atmosféru ohňostroje. Do středu Mendlova náměstí však doléhaly jen tlumeně. „Mohlo to být víc slyšet. Že je ohňostroj spojen s historií, jsem ale věděla, protože jsem si to o něm přečetla," uvedla Dana Přikrylová, která se na ohňostroj přišla podívat s dcerou.

Nástup druhého obrazu – bitvy však diváci odtušili i přes nižší hlasitost hudby. Nebe se topilo v purpuru a ohňostrůjce potvrdil, že dosud diváka jen oťukával. Nasadil vyšší kalibr a předvedl divákům, co umí. A ti jeho snahu ocenili obdivným hvizdem. „Konec byl prostě fenomenální," okomentoval závěr jeden z diváků Martin Oskorip. Dobré dojmy si odnesl také z loňských ohňostrojů na brněnské přehradě. „Fajn bylo, že foukal vítr a odnesl kouř, takže byl ohňostroj dobře vidět," poznamenal Martin Novák, který se chystá i na ohňostroje na přehradě.

Po posledním výbuchu pak následoval zasloužený potlesk. Bitva o přízeň diváků byla dobojována. A zahajovací ohňostroj z ní vyšel jako vítěz.

Barbora Halbová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil