IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 27. května 2023/22:30

14.06.
2018
10:00

Otázka pro ...

Otázka pro viceprezidenta Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky Jiřího Kováře: Na náměstí Svobody v Brně bude od pátku 15. června do neděle 17. června vystavených u příležitosti 100 let československého leteckého průmyslu a 40 let československé kosmonautiky několik letadel. Jak je náročné zajistit, aby vše do posledního detailu klaplo?

Cílem akce je oslovit lidi, kteří se o letectví zatím příliš nezajímají a na speciální akce organizované zpravidla na letišti by se podívat nepřišli. Vše připravujeme už od loňského podzimu, a kromě naší asociace se na akci podílí další účastníci. Realizaci má na starosti společnost SNIP & CO, část exponátů zajistilo Technické muzeum v Brně, o kosmickou část se postarala Hvězdárna a planetárium Brno. O letadla se stará Blue Sky Service a všeho se účastní další členové i nečlenové naší asociace. Vzhledem k tomu, že nikdo z nás s podobnou výstavou nemá zkušenosti, byla příprava hodně zajímavá a mnohdy průkopnická. Pro celý tým to bylo hodně práce. Za sebe ale mohu říct, že jsem si to užíval a těším se na výsledek.

Sto let československého leteckého průmyslu je významné výročí nejen pro naši asociaci, ale celý letecký průmysl. Československo bylo v letectví vždy významným hráčem, česká letadla létají na všech kontinentech a jako jedna z mála zemí máme dodnes kompletní výrobu letadel, motorů, vrtulí i letadlových systémů. Mnohé naše výrobky byly ve své době a kategorii nejlepší na světě. Máme tedy na co navázat a zejména mladší generaci chceme motivovat k zájmu o techniku a především letectví.

(tich)