IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 27. května 2023/22:30

28.05.
2015
13:10

Ohňostrůjce Martinek: Libreto pomůže divákům rozkódovat příběh

Sedmadvacet let pyrotechnické praxe za sebou a stále nové nápady. Tak by se dal charakterizovat ohňostrůjce Ivan Martinek, šéf společnosti Theatrum Pyroboli. Na festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS platí za zkušeného matadora a letos má opět na starosti přípravu úvodního ohňostroje. Tentokrát je představení inspirované slavkovskou bitvou tří císařů.

Brno - Inspirace divadelního ohňostroje vznikla před lety v brněnské Huse na provázku propojením ohňostrojného představení, scénografických prvků, herců a tanečníků. „To je hlavní věc, v níž se odlišujeme od ostatních," tvrdí šéf společnosti Theatrum Pyroboli Ivan Martinek.

Ohňostrůjce Ivan Martinek. Foto: Klára ČeperováExistuje klíč, jak správně ohňostroj přečíst?
K ohňostrojům píšu libreta dokreslující jednoduchý příběh, který divákům show vypráví. Přímo na Ignis Brunensis jsou libreta k dispozici. Takže když si text divák přečte, podaří se mu lépe vstoupit do děje a rozkódovat příběh ohňostroje.

Jsou v Brně takto zodpovědní diváci?
Určitě. Jednou jsme se nechali inspirovat například přírodními živly, ohněm, zemí, vodou a vzduchem, a lidé si při odchodu říkali, který z živlů se jim líbil nejvíce, což znamenalo, že si to někde přečetli, případně o tom slyšeli. Každý autor chce ohňostrojem něco říct, a pokud to diváci pochopí, je to plus. Ohňostroje jsou ale samy o sobě uměním, které zahrnuje hudbu i divadlo. Promlouvají k divákovi a vyvolávají emoce, které mohou lidé prožívat, i když dopředu neznají příběh.

A co emoce, které cítíte vy z diváků?
Ty jsou samozřejmě pozitivní a vítané. Když 190 tisíc lidí reaguje na nějaký efekt a dav hlasitě jásá, je to velmi příjemný pocit. Každého autora ohňostroje potěší, když se jeho dítě líbí.

Jakým způsobem budete dnes večer vyprávět příběh slavkovské bitvy tří císařů?
Bitvu jsme rozložili do tří obrazů. První představuje tažení vojsk na bitevní pole. Druhý vyobrazuje bitvu a třetí slouží jako pieta za padlé.

Ohňostroj odpalujete na Špilberku. Vnímáte prostor brněnského hradu jako výsadu nebo je oproti přehradě nevýhodný?
Prelude i epilog patří za osmnáct let konání festivalu k tradičním atrakcím. Úkol vytvořit úvodní show vnímám jako poctu. Vlastně zdobíme dominantu Brna, kde se festival koná, a které by mělo být ústředním tématem prvního představení. Letos se například věnuje právě výročí slavkovské bitvy. Navíc je poloha Špilberku výhodná i z hlediska bezpečnosti.

Když představení skončí, kdo po ohňostrojích uklízí nepořádek z pyrotechniky?
Větší kusy odpadu, kterých je hodně, uklízíme jako společnost sami. Celkový úklid ale zajišťuje úklidová četa, která přichází až po nás.

Musí mít člověk nějaké speciální předpoklady, aby se mohl stát ohňostrůjcem?
Každý kdo je zdravý a je mu osmnáct let si může udělat zkoušky na odpalovače ohňostrojů. Když ale chce vytvářet ohňostroje profesionálně, potřebuje konfesní list. Pak už zbývá jen praxe. Já jsem vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích, a pak jsem pracoval pro hudební skupinu Progress. Později jsem se seznámil s režisérem Petrem Scherhauferem a tehdy začala moje éra scénických efektů pro Divadlo na provázku. První ohňostroj jsem udělal v roce 1987 v biskupských zahradách na protestním festivalu proti minulému režimu.

Klára Čeperová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz