IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 27. května 2023/22:30

17.06.
2018
13:40

Festival Mozartovy děti představil talentované mladé hudebníky

Nejlepší dětské orchestry Jihomoravského kraje vystupují na brněnském náměstí Svobody od pátku až do dneška, tedy do neděle 17. června. Téměř patnáct žánrově různých uskupení přijelo do Brna předvést mimořádně nadané muzikanty.

Brno, náměstí Svobody - Jedovnický bigband složený ze žáků tamní základní umělecké školy sklízí ovace. Z pódia scházejí mladí hudebníci, mezi nimi i čtrnáctiletý František Kajtár. Do základní umělecké školy začal chodit před sedmi lety, to hrál na zobcovou flétnu. Postupně se dostal k trombónu, na který hraje doteď.

„Hudba je pro mě život. Je to ten nejlepší koníček, který bych mohl mít. Potkal jsem díky ní spoustu kamarádů," vysvětluje mladík. Společně s dalšími členy kapely - saxofonistou Janem Kajtárem a trumpetistou Václavem Pernicou, se shodují, že byly chvíle, kdy už se jim nechtělo pokračovat dál. Vyplatí se ale vydržet a nepřestávat cvičit, říkají.

Vystupovat v jihomoravské metropoli se jim podařilo díky festivalu Mozartovy děti, který dnes večer končí. Organizuje ho Filharmonie Brno. „Základní umělecké školy z Jihomoravského kraje nominují své mimořádné talenty. Z těch potom účinkující vybírá spolupořadatel akce - ředitel Základní umělecké školy Smetanova Petr Karas," přiblížila mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.

Koncertům na náměstí Svobody předcházelo vystoupení profesionálních filharmoniků s mladými talenty. Podle Konečné jsou rodiče, učitelé i žáci z koncertů nadšení. Její slova potvrdil vedoucí bigbandu ze Základní umělecké školy Jedovnice. „Pro všechny členy orchestru je to veliká motivace, jedná se o prestižní koncert. Dětem se jindy jen tak nepoštěstí zahrát si na velkém pódiu," uvedl Josef Škvařil, který je v jedovnické škole zároveň ředitelem.

Známé písně ve repertoárech dětských orchestrů lákají na lavičky před pódium množství posluchačů. „Moc se mi líbí, že děti mají zábavu a dělají něco, co těší nejen je," pochválila Mozartovy děti jedna z návštěvnic, Karolína Mědílková.

I přes vše, co jim hudba přináší nebo by mohla přinášet, se jí žádný z trojice jedovnických muzikantů nechce do budoucna věnovat profesionálně. „Rozhodně nechci přestat hrát, ale na konzervatoř se taky nechystám. Rád bych pokračoval na amatérské úrovni ve volném čase," shrnul i za kolegy František Kajtár.

Kateřina Bečková,
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz