IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

21.06.
2015
23:00

Diváci se dozvěděli, co si hrášek myslí o Mendelových experimentech

Premiéru autorské inscenace Mendel aneb Vzpoura hrášků odehráli dnes večer herci Městského divadla Brno v Biskupském dvoře v centru jihomoravské metropole.

Aktualizováno 22. 6. 2015 / 4.25: přidána fotogalerie.

Brno, Biskupský dvůr – Brněnský Biskupský dvůr se dnes po šesté hodině večer otevřel hereckému souboru Městského divadla Brno. Představením Mendel aneb Vzpoura hrášků přiblížili herci divákům život zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.

„Líbí se mi, že se tvůrci věnovali právě jemu. Ve světě je známý, ale spousta Brňáků ani neví, o koho jde. Zajímavé by představení mohlo být například pro středoškoláky. Jsem ale zvědavá na zpracování takto netradičního tématu," řekla ještě před začátkem představení jedna z návštěvnic, Michaela Macková.

Úvodní slovo slavnostního večera patřilo pořadatelům, kteří návštěvníkům přiblížili způsob přípravy představení. Upozornili diváky i na to, že vstupenka na divadelní představení platí zároveň jako sleva do Mendeliana, moderního muzea Johanna Gregora Mendela, ve kterém mohou zkoumat například DNA.

Pokud dnes diváci čekali životopisné drama o zakladateli genetiky, pravděpodobně je tvůrčí pojetí překvapilo. Herci předvedli divákům komediální zpěvohru s původními písněmi. S opatem augustiniánského kláštera Mendelem autoři spojili různé brněnské mýty. Ke slovu se dostal i hrách, se kterým významný mnich a vědec experimentoval. Mezi historické postavy, které ve hře figurují, patří například slovenský obrozenec Ľudovít Štúr nebo vědec Charles Darwin. Vzpouru hrášků zrežíroval Stanislav Slovák.

Klára Čeperová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz


Fotogalerie: Robert Vystrčil