IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

22.05.
2015
08:55

Ignis Brunenis míří do srdcí diváků

Přímo do srdcí diváků míří mezinárodní festival ohňostrojů Ignis Brunensis. Návštěvníci už za léta jeho konání viděli ohňostrůjné školy pěti kontinentů. Letos bude nebe nad brněnskou přehradou patřit Slovincům, Francouzům, Italům a Čechům. Právě Češi z Flash Barrandov SFX se předvedou v soutěži první – ohňostrůjný muzikál designéra Jaroslava Štolby míří na srdce diváků vizualizací emocí, romantiky, humoru a erotiky, ale i názvem: Rovnou do srdce.

Brno - Stovky hlavní, výmětnic, moždířů a dalších ohňostrůjných zařízení už připravují designéři letošního festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Spolu s festivalem Brno – město uprostřed Evropy, jehož je součástí, začíná akce plná ohňů, emocí, hudby a diváckých zážitků všeho druhu právě dnes.

Festival Ignis Brunensis 2015 právě začíná. Foto: Robert Vystrčil

„Přestože nemám moc rád davy lidí, na brněnské ohňostroje chodím. Líbí se mi, když show přináší něco nového. Například když využívá lampiony štěstí,“ vzpomíná na jeden z minulých ročníků festivalu jeden z jeho diváků Jan Singer.

Letošní zahajovací ohňostroj odpálí 28. května z hradu Špilberk společnost Theatrum Pyroboli. Tématem úvodní show bude 210. výročí Bitvy tří císařů, která se odehrála u Slavkova nedaleko Brna.

První soutěžní ohňová podívaná pak náleží 6. června další renomované české společnosti Flash Barrandov SFX, která je s konáním festivalu spjatá už od jeho počátků. Další představení na brněnské přehradě vytvoří slovinská, francouzská a italská společnost.

„Zahraniční účastníci si chválí brněnské publikum, které je obeznámené s technickými možnostmi ohňostrůjců. Další výhodou Brna je místo konání. Přehrada vytváří krásný a ojedinělý přírodní amfiteátr,“ řekl Jiří Morávek, generální ředitel společnosti Snip, která zajišťuje organizaci festivalu.

Koordinace události takového rozměru, na které se prezentují i zahraniční účastníci, není jednoduchá. „Příprava festivalu začíná dva roky před konáním každého ročníku. Důležité je vybrat vhodné společnosti, které uspořádají ohňostroje,“ vysvětlil Morávek.

Festival Brno – město uprostřed Evropy ovšem zahrnuje kromě ohňostrojů i spoustu dalších akcí a aktivit. „Je pěkné, že se lidé sejdou na brněnské přehradě u vody, uspořádají si piknik a večer se podívají na ohňostroj. Mně se ale na festivalu nejvíc líbí doprovodné akce,“ tvrdí studentka Iva Pernicová, která festival navštívila už loni.

Na akci oceňuje i dobrou organizaci, například posílení tramvajových a autobusových linek, které zajišťuje brněnský dopravní podnik.
Dopravní podnik se podílí i na jiných akcích festivalu – například ve spolupráci s Technickým muzeem organizuje jízdy parní tramvaje Caroline a dalších historických vozidel. Pozadu nezůstávají ani České dráhy, které nabízejí výlety parními vlaky.

V nabitém doprovodném programu nechybí ani zábava pro nejmenší návštěvníky. Zvláštní představení speciálně pro děti nabízí kupříkladu hvězdárna na Kraví hoře nebo vědecký zábavní park Vida!

Jednou z novinek festivalu je pak Májová ochutnávka moravských vín plánovaná na poslední květnový víkend. Návštěvníci si budou moci koupit regionální značky vín a ochutnat místní speciality. Organizátoři tak chtějí upozornit na pochutiny typické pro jihomoravský kraj.

Poslední festivalový víkend na konci června uvede šestý ročník open air divadelních představení Biskupský dvůr. Divadelní plejádu zahájí premiéra inscenace Mendel aneb vzpoura hrášků, připravené Městským divadlem Brno.

Klára Čeperová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
Více informací na www.munimedia.cz