IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 27. května 2023/22:30

16.06.
2018
13:25

Lidé se vozí parní tramvají, ale i jinými historickými tramvajemi, trolejbusy či autobusy

Parní tramvaj Caroline, ale i poněkud mladší historické elektrické tramvaje a také autobusy okouzlují dnes a budou okouzlovat i zítra Brňany a návštěvníky jihomoravské metropole. Brněnský dopravní podnik pořádá už tradiční akci - Dopravní nostalgii. Kdo chce, nemusí se jen dívat, zájemci se mohou historickými vozidly také projet.

Prohlédněte si také krátké video

Aktualizováno 17. 6. 2018 / 17.50 doplněna fotogalerie

Brno-střed - Příznivci historických vozidel hromadné dopravy si dnes a zítra přijdou v Brně na své. Už v sobotu dopoledne si mohli na náměstí Svobody vychutnat pohled na staré tramvaje, trolejbusy i autobusy a v poledne začal i provoz historických linek. Většina jich vede k tramvajové vozovně Medlánky, která vítá návštěvníky při svém šedesátém výročí otevřenými dveřmi. V neděli přibudou k vozidlům brněnského dopravního podniku také parní vlaky a další vozidla krajského integrovaného dopravního systému.

Tramvají číslo 99 z roku 1941 přijel na náměstí Svobody jako její řidič i Josef Smrček. Jízda pro něj byla skutečnou nostalgií. „Tramvaje jsem v Brně začal řídit v roce 1966. Tehdy to nebyly žádné historické vozy. Ještě si pamatuju, jak do Brna nasadili vozy označované jako T2, říkalo se jim Sputnik a člověk je poznal podle půleného předního okna," zavzpomínal pamětník.

Řízení historických tramvají Smrčka těší dosud, ulicemi je prohání o víkendech, kdy staré vozy po Brně jezdí. Na otázku, kterou trasu jezdí nejraději, ale nedokázal odpovědět. „Zrovna ta přes náměstí Svobody ale nepatří k mým oblíbeným," odhalil.

Marie Sedláčková se na Dopravní nostalgii objevila náhodou. „Vůbec jsem nevěděla, že se koná. Přijela jsem až z Kyjova, abych se podívala na den otevřených dveří v Českém rozhlase. A když jsem zjistila, že se tady něco děje, šla jsem se taky podívat," řekla. Všechna historická vozidla jí připadají krásná - autobusy, trolejbusy i tramvaje. „Ještě uvidím, jestli se v nějakém projedu," dodala.

Více informací k Dopravní nostalgii včetně jízdních řádů historických linek lze najít na internetových stránkách brněnského dopravního podniku a k nedělním jízdám parních vlaků zase na stránkách jihomoravského integrovaného dopravního systému.

Kristýna Motyčáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil