IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 29. května 2020/22:30

14.06.
2019
15:30

Centrum Brna patřilo policistům. Ukazovali zájemcům, co všechno umí

Policejní psovody i jejich čtyřnohé pomocníky, ukázku zásahu policistů speciální pořádkové jednotky nebo služební automobily rakouské i slovenské policie mohli vidět návštěvníci pátečního Dne Policie České republiky na brněnském náměstí Svobody.

Prohlédněte si také fotogalerii.

Náměstí Svobody - Zábavu pro každého připravili v pátek v centru Brna policisté při své prezentační akci. „Děti jsou nadšené. Nejvíce je zajímala čtyřkolka, na kterou se mohly posadit. Mě zaujalo auto s plošinou, protože jsem nic takového nikdy neviděla, a samozřejmě je tu také plno hezkých policistů, takže nuda tady opravdu nehrozí," usmívá se jedna z návštěvnic, Tereza Magdová.


Snad všechny věkové kategorie zaujala ukázka speciální pořádkové jednotky a jejich výstroje a výzbroje. Návštěvníci si mohli prohlédnout a potěžkat například samopaly či útočné pušky. K vyzkoušení byla také neprůstřelná vesta či přilba.

Kdo chtěl, mohl si nechat změřit laserovým radarem rychlost běhu. „Dneska za diplom, příště za pět set korun! Děláme krásné fotky, ale jsme drahý ateliér," vtipkoval přitom usměvavý policista Norbert Nováček. V policejní praxi už měření tak vtipné nebývá. Nováček například vzpomíná, jak nedávno policisté naměřili v brněnské Žilkově ulici jednomu automobilu rychlost 138 kilometrů v hodině. „V obci, kousek od přechodu," řekl Nováček.

Dopoledne složila na náměstí Svobody služební slib více než stovka nových policistů. Šéf kanceláře policejního prezidenta Miloš Bednařík při svém proslovu poděkoval nováčkům za rozšíření policejních řad. „Chtěl bych vám popřát, abyste měli dobré velitele, kteří vám budou rodinou i učiteli a abyste měli vždy dobrého parťáka, který vám bude krýt záda. Zároveň děkuji všem rodinám, že nám policistům děláte krásné zázemí. Přeji vám, abyste se vždy vrátili v pořádku domů," uvedl.

Čtyři policisté převzali na policejním dni také medaile za statečnost. V lednu zachránili život patnáctileté dívce, která uvízla v hořícím bytě. „Cítím hrdost i radost, že má naše práce smysl," zhodnotil obdržení medaile David Nárožný.

Zájemci, kteří by si chtěli zkusit, co policejní práce skutečně obnáší, mají možnost přijít 21. června, 20. září nebo 11. října na workshop Policistou na zkoušku, který se koná v areálu sportovního policejního klubu Kometa v brněnské Bauerově ulici číslo 5.

Eliška Pavlíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil