IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

14.06.
2015
18:30

Brněnskou přehradu rozezněly výstřely námořní bitvy

Bitevní lodě, křižníky, letadla. Návštěvníci festivalu Brno - město uprostřed Evropy si dnes na brněnské přehradě připomněli námořní bitvu ze středu Tichomoří. Ve zmenšené podobě.

Prohlédněte si také přiloženou fotogalerii a video.

Brněnská přehrada – Jednu z rozhodujících námořních bitev 2. světové války, bitvu u Midway, si dnes návštěvníci festivalu Brno – město uprostřed Evropy přišli připomenout do Rakovecké zátoky. Hladinu brněnské přehrady brázdilo zhruba dvacet modelů válečných lodí a ponorek. Podruhé na diváky čekala také simulace výbuchu atomové bomby.

Akci už osmým rokem pořádá Midway Mini Navy club. „Snažíme se lidem ukázat, jak vypadá bojová technika, zejména námořnictvo a letectvo 2. světové války, a připomínat historické události, bitvy a osobnosti," uvedl hlavní organizátor Petr Vodák.

Brněnský klub modelářů a fanoušků vojenské historie se specializuje na takzvané obří modely ve velikosti 1:100. Na dostřel dnes divákům byly modely známých bitevních lodí a křižníků Missouri, Yamato, Bismarck nebo Queen Elizabeth, letadlové lodi Enterprise či Akagi nebo ponorka Gato. Nad hlavami divákům kroužily modely letadel v měřítku 1:13. Do boje jich bylo připraveno téměř třicet.

Kromě samostatného letu a plavby těchto zmenšených velikánů se diváci kochali nejrůznějšími světelnými či kouřovými efekty i jejich palebnou silou.

Počasí dnešní bitvě přálo, ale v žádné bitvě nic nejde naplánovat stoprocentně. „Jedna loď se například zapletla do řas u ostrova, takže šla po explozi ke dnu. Opravovat budeme dlouho, ale do příště to zvládneme," řekl technik Ladislav Pavlík. Potopení francouzské bitevní lodi Richelieu popsal i organizátor Petr Vodák. „Je to těžká ztráta," řekl.

Spadlo také minimálně pět letadel, dvě z nich plánovaně. „Nikdy nejde všechno podle plánu. O nepředvídatelné okolnosti není nouze. Je to prostě bitva," okomentoval situaci vedoucí midwayských elektroletců Ladislav Černý.

Diváci si odpolední zážitek pochvalovali. „Bitva nás nadchla. Dorazili jsme až na posledních pět minut, ale výbuch atomové bomby jsme naštěstí stihli. Modely byly úžasné," zhodnotil Leoš Kubát, který se na bitvu přišel potívat se synem.

Barbora Halbová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil